Planowanie zapasów spędza sen z oczu właściciela firmy. Z jednej strony nie może pozwolić sobie na brak na magazynie jednego chociażby produktu, z drugiej strony zapas to przede wszystkim koszt i ryzyko. Grozę budzi koszt zamrożonego w magazynowanym towarze kapitału i ryzyko utraty tego kapitału. A wszystko to poprzez ryzyka dotykające tak samego magazynowania jak i możliwość przekształcenia się tego zapasu w zapas martwy. Martwy czyli bezużyteczny nikomu do niczego niepotrzebny), gdzie jeszcze musimy ponieść koszt utylizacji tego towaru.
W hurtowni nikt nie ma interesu w efektywnym planowaniu!
W Hurtowni gdzie tak naprawdę wszystkim zajmuje się właściciel, planowanie zapasów to obszar którym de facto nikt się nie zajmuje . Jednocześnie obiektywnie nikt nie ma interesu by planowanie zapasu było optymalnie efektywne (!!!)
Sprzedawca wymaga by w magazynie zawsze dostępny był produkt w każdej ilości. Do tego dział zakupów będąc pod presją dostawcy bierze to co mają do zaoferowania. Dostępnością towaru w magazynie uzasadniają swoją efektywność. Działy operacyjne i obsługi klienta nie muszą martwić się o dostępność towaru. Ostatecznie logistyka jest zadowolona bo ma co robić , miejsca na magazynie mało a manager logistyki napiera na budowę większego magazynu.
Premie za efektywność? Jakie premie?
W księgowości coraz częściej trwają zażarte dyskusje z właścicielem komu zapłacić i kiedy bo telefony się urywają i wszystkie terminy są dawno przekroczone. Właściciel coraz częściej zastanawia się czemu wszystkim zadowolonym z siebie kierownikom marketingu, sprzedaży, obsługi klienta, zakupów, logistyki, finansów nie może dać premii bo kasa pusta.
Nauka ma dużo atutów wobec pojęcia planowanie zapasów
Nauka , logistyka dysponuje narzędziami rozwiązującymi planowanie zapasów. W literaturze opublikowano dziesiątki opracowań, które towary powinny być przedmiotem magazynowania , w jakiej ilości należy je zamawiać aby odtworzyć poziom zapasów , kiedy należy składać zamówienia handlowe. Aktywne planowanie zapasów uwzględnia optymalizacje zapasów i łańcuchów dostaw dla maksymalizacji poziomu obsługi klienta. Jest dużo opracowań omawiających dynamiczne metody planowania zapasów, mamy też wiele opracowań omawiających wielokanałowe planowanie zapasów.
Rozwój metod zarządzania opartych na dorobku współczesnej logistyki doprowadził do powstania wielu narzędzi do planowania zapasów:
Mnogość rozwiązań wsparcia planowania zapasów?
Narzędzi wspomagających planowanie zapasów jest znacznie więcej. W warunkach średnich i małych przedsiębiorstw nie są i nie mogą być zakupem priorytetowym. W pierwszej kolejności kupowane są programy do obsługi działalności operacyjnej, sprzedażny , obsługi sprzedażny , księgowości , magazynu . Właściciel ma też niezachwiane przekonanie, że dzięki swojemu doświadczeniu najlepiej wie czego powinien ile mieć i “nikt nie musi mu tłumaczyć co to jest planowanie zapasów”. Dopiero kiedy firma rozrasta się , efekt skali powoduje że nie wszystkim da się zarządzać na nos. Ostatecznie okazuje się, że wyczucie planowanie zapasów , kapitały tam zaangażowane i straty jakie nadmierne zapasy przynoszą, wymuszają stosowanie profesjonalnych narzędzi wspomagających planowanie zapasów.
Po co więc stworzyliśmy Rotato?
To co nas uderzyło przy obserwacji hurtowników to brak zdolności do adaptacji osiągnięć nauki na “froncie” biznesowym. Nie jest to bardzo dziwne ale dla właścicieli biznesu hurtownianego – bardzo dotkliwe. Problem nadmiernych zapasów, problem zalegających zapasów, przestrzelone zakupy. To skutkuje zagrożeniem istnienia hurtowni.Jeśli więc tak trudno jest biznesowi dotrzeć do nauki to nauka musi wyjść do biznesu. I to w takiej formie, która jest łatwa do przyswojenia. Program Rotato pozwala od nowa przejąć kontrolę nad magazynem, uwolnić zamrożone w nim pieniądze i poprawić płynność. Słowem: zoptymalizować magazyn i zakupy
To nasza misja i nasza obietnica. Spełnimy ją jeśli nas zaprosicie do siebie 🙂
Najnowsze komentarze