W tym artykule chcielibyśmy abyście spojrzeli na irlandzkie strony aukcyjne z perspektywy zalegających w waszych magazynach towarów. Chcemy więc skłonić was do widzenia niekorzystnych okoliczności jako szansy na odnalezienie nowych rynków i kierunków sprzedaży.

We wcześniejszym artykule Zapasy zalegające w magazynie oraz towary zalegające w magazynie skupialiśmy się na rozwiązaniu problemu od strony poprawienia rotacji magazynowej w celu wyeliminowania zatorów towarowych (do tego celu wykorzystywaliśmy oprogramowanie ROTATO). Tego typu kłopoty wywołują wiele niekorzystnych następstw. Niezależnie od opisanych tam działań (de facto defensywnych), warto skierować część swojej uwagi na sprzedaż nadwyżek na zagranicznych portalach aukcyjnych i hurtowych.

Irlandzkie strony aukcyjne jako nowy kanał zbytu

Nawet na naszym rodzimym rynku jest wielu graczy hurtowych, którzy podjęli się sprzedaży na serwisach aukcyjnych. Zaletą tych zagranicznych ulokowanych w Europie są zazwyczaj wyższe ceny (niż w Polsce). Irlandia i Anglia są strefą wysokich cen. Dodatkowo warto zauważyć opisywane również we wcześniejszym wpisie Odpowiednik Allegro w Szwajcarii potencjały tkwiące w różnicach kulturowych i ich wpływie na popyt. Ideałem jest odnalezienie produktu, który u nas sprzedaje się słabo ale jest rozchwytywany np w Irlandii.

Irlandzkie Allegro: Adverts.ie

Kluczowym serwisem aukcyjnym w Irlandii jest www.Adverts.ie. Serwis notuje prawie 4 mln unikalnych użytkowników w miesiącu (dla porównania Allegro: prawie 200 mln). Niby to niewiele ale jednak swój potencjał posiada. Czasami mniejsi gracze na rynku mogą dać więcej korzyści. 84% traffiku pochodzi w Irlandii a po ok. 3,5% odpowiednio z Anglii i USA.

Konkurenci na lokalnym rynku

Ich konkurentami na lokalnym rynku są:

  • gumtree.ie – ok 315 tys użytkowników
  • donedeal.ie – niszowy serwis aukcyjny obejmujący motoryzację i pojazdy (łodzie, kampery, motocykle quady itp) – ponad 9 mln użytkowników
  • eBay.ie – 6,4 mln użytkowników (ale tylko 54% ruchu jest z Irlandii)
  • for-sale.ie – serwis z artykułami z drugiej ręki – 160 tys. użytkowników na miesiąc
Brytyjskie portale handlu hurtowego
Brytyjskie portale handlu hurtowego
wholesaleclearance.co.uk/

Portale handlu hurtowego

Co prawda jest to serwis angielski ale trzeba o nim napisać. Mowa o Wholesaleclearance.co.uk założonym w 2005 roku. Odwiedzalność jest na poziomie 100 tys użytkowników w miesiącu ale to czysty hurt. Polecamy. Jeśli będziecie szukali potwierdzenia ufności poszczególnych serwisów polecamy też: UkTrustpilot.com