Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak zostać kierownikiem magazynu to ten artykuł jest dla ciebie. Właściwie to odpowiemy na pytanie jak zostać DOBRYM kierownikiem magazynu. W pierwszej części wpisu skupimy się na obowiązkach kierownika lub dyrektora magazynu (w wielu firmach ta funkcja ma różne nazwy), w drugiej na kluczowych kompetencjach potrzebnych na tym stanowisku. W ostatniej części pokażemy obszar, którego opanowanie decyduje o statecznie o sprawności magazynu i całej firmy.
Kierownik magazynu cel stanowiska
Zacznijmy od generaliów czyli od tego po co jest kierownik magazynu. Na ten problem trzeba spoglądać tak jak na zapewnienie funkcjonowania np. lotniska. Wszystko musi sprawnie działać, każdy pracownik musi wiedzieć co ma robić, dokumentacja powinna być prowadzona poprawnie, przestrzeń magazynowa zagospodarowana optymalnie (to już brzmi przerażająco :)).
Spróbujmy więc wyszczególnić główne obszary, nad którymi szef magazynu musi panować (nie tylko sam ale też poprzez swoich pracowników):
- przyjęcie i wydanie towaru
- zapewnienie odpowiednich dostaw towaru
- organizowanie pracy personelu
- planowanie optymalnego zagospodarowania przestrzeni magazynowej
- kontrola dokumentów magazynowych
- obsługa reklamacji
- kontrola i utrzymanie sprawności wyposażenia magazynu
- utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów
- utrzymanie odpowiedniej rotacji magazynu
Jak zostać kierownikiem magazynu – kluczowe umiejętności
Zobaczmy teraz jakie umiejętności uważa się za kluczowe na stanowisku szefa magazynu. Najważniejszą jest ewidentnie umiejętność planowania i organizacji pracy. Nie każdy takie umiejętności posiada (choć wiele osób może takie zdolności wyćwiczyć). Pewnym ogranicznikiem, filtrującym ludzi zdolnych do sprawowania takiej funkcji jest zdolność efektywnej pracy pod presją (czasu, zwierzchników, kontrahentów). Niedocenioną umiejętnością jest zdolność do łatwej komunikacji z otoczeniem. Tu warto dodać, że wymienione powyżej umiejętności można kształtować biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach (prowadzonych przez dobre firmy szkoleniowe)
Jaką wiedzę powinien posiadać kierownik magazynu?
Aby dowiedzieć się więcej odsyłamy was do artykułu kierownik magazynu. My w tym artykule podkreślimy tylko dodatkowo informatykę (i znajomość obsługi systemów magazynowych), finanse, BHP i prawo pracy.
Czym więc różni się kierownik magazynu od DOBREGO kierownika magazynu?
Jeżeli magazyn funkcjonuje już sprawnie i bez zakłóceń, jeśli wszystkie węzłowe tematy są w nim opanowane to możemy skupić się na pojęciu rotacja zapasów magazynowych i wskaźnik rotacji zapasów magazynowych. Od tego miejsca zaczyna się dopiero bezpośredni i aktywny wpływ kierownika magazynu na stan firmy, na wzrost jego przychodów, kosztów i dochodów (zobacz artykuł: jak zwiększyć zyski).
Dysponując odpowiednim narzędziem (oprogramowanie wyspecjalizowane w tym kierunku to ROTATO, którego jesteśmy producentem), kierownik magazynu jest w stanie decydować o następujących elementach:
- nie dopuszczanie do tworzenia się nadmiernych zapasów
- utrzymywanie poprawnego cash flow firmy dzięki dbaniu o optymalną rotację magazynu
- skuteczne zapobieganie brakom magazynowym
- zwiększanie rentowności firmy
- generowanie sugestii zakupowych i kierunku rozwoju firmy (dzięki stałym podpowiedziom Rotato)
- prognozowanie przyszłej sprzedaży
- i wiele innych
Kierownik magazynu atuty i zarobki
Jeśli dobrze przyjrzycie się powyższym treściom to zauważycie, że czym innym jest posiadanie szefa magazynu, który z grubsza “ogarnia” magazyn a takim, który jest tym “rozgrywającym” w swojej firmie. Ostatecznie to ta ostatnia umiejętność decyduje o zarobkach. Rozpiętość 4-15.000 zł jest właśnie tym warunkowana. Środek stawki obsadzany jest ludźmi, którzy opanowali dobrze warsztat ale nie czują jaki mogą mieć wpływ na swoją firmę.
Jeśli więc szukacie swojego miejsca w tej branży to idźcie tą drogą i stańcie się “rozgrywającymi” w swoich zespołach. Więcej na ten temat znajdziecie w naszych wcześniejszych wpisach. Polecamy!
Najnowsze komentarze