Przewidywanie stanów magazynowych oraz prognozowanie wielkości zapasów są czynnikami, których nabycie staje się wielkim atutem każdej firmy. Wielu przedsiębiorców podważa wagę i możliwości dokonywania takich prognoz. Niesłusznie! Wraz z rozwojem informatyki, organizacji pracy oraz nauk związanych z analizą procesów na rynku pojawiają się programy zdolne do dokonywania takich prognoz. I trzeba dodać, że są to bardzo trafne prognozy. To prawdziwe innowacje magazynowe 2021. Prześledźmy w takim razie co dają tradycyjne systemy ERP w tym zakresie wobec nowych, innowacyjnych narzędzi typu Rotato.

Tradycyjne śledzenie stanów magazynowych w systemach ERP

Śledzenie i optymalizacja stanów magazynowych ma dwa wymiary:

  1. wymiar fizycznego stanu magazynu oraz
  2. wymiar przewidywania i prognoz

Upraszczając, za utrzymywanie aktualnych stanów magazynowych i wiedzy na ich temat odpowiadają wszystkie programy typu ERP. Jeżeli tylko pracownicy wprowadzają na żywo wszystkie dane związane z wejściem i wyjściem towarów to nad tym aspektem mamy kontrolę. Nie potrzebujemy też jakiś specjalnych programów do posiadania wglądu w nasze stany magazynowe. Jednak wprowadzanie informacji do systemu często szwankuje i to rodzi problemy. Towar często jedzie do klienta “z auta” i nie jest poprawnie zaewidencjonowany. To w ORGANIZACJI pracy jest więc klucz w zdolności do utrzymania porządku i niezawodności systemu magazynowego.

przewidywanie stanów magazynowych

Przewidywanie stanów magazynowych – potrzebny jest osobny program

Wymieniony wyżej wymiar przewidywania i prognoz (pkt. 2) przyszłych stanów magazynowych wymaga osobnego programu czy też modułu. Taki moduł musi mieć zaimplementowane algorytmy zdolne do analizy dotychczasowej sprzedaży w kontekście cyklu rotacji magazynowej. Aby więc dało się z niego korzystać trzeba mieć na bieżąco aktualizowane stany magazynowe. Zebrana w ten sposób historia stanowi prawdziwy kapitał firmy.

Prognozowanie sprzedaży wobec negocjacji handlowych

Aby dobrze wytłumaczyć sens i siłę tego aspektu odsyłamy do wcześniejszego artykułu Liczenie opłacalności importu. Kiedy negocjujemy z dużymi kontrahentami, mocnym atutem jest wiedza o tym w jakim czasie jesteśmy w stanie sprzedać zamawiany towar. Na ile “szaleństwa” w negocjacjach możemy sobie pozwolić. Jeśli robimy to na wyczucie to ponosimy ryzyko, które może nas sporo kosztować. Jeśli z łatwością potrafimy śledzić przyszłe stany magazynu i poszczególnych towarów to dopiero wtedy stajemy się graczem (inaczej to przeciwnik nas rozgrywa).

ERP pokazuje statyczne wyniki – Rotato dynamiczne prognozy

Tak więc nie da się zastąpić ERPów programem typu Rotato. One się wzajemnie uzupełniają. Czy wobec tego oba są nam niezbędnie potrzebne? Teoretycznie program typu Rotato nie jest niezbędny. Jednak daje on przewagę konkurencyjną. Dodatkowo ma jeszcze inne atuty. W sposób bezpośredni wpływa na zwiększenie zysków hurtowni. I kiedy właściciel hurtowni ciężko głowi się co zrobić by zwiększyć zyski – rozwiązanie ma właściwie pod ręką. Ponownie powtarzam: sięgajmy po innowacje w magazynowaniu. Zaufajmy technologiom.

Na koniec jeszcze jedno zdanie:

Żadne systemy nie mają takiej funkcjonalności aby potrafić przewidzieć jak szybko zniknie mój stan magazynowy – wyjątkiem dzisiaj jest ROTATO.