Ile powinien wynosić wskaźnik rotacji zapasów dla branż ? Różnych branż. To częste pytanie i wątpliwości. Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku. I z tej samej przyczyny to potrzeba opanowania biznesu, który zaczyna się zachowywać inaczej niż tego się spodziewaliśmy zmusza przedsiębiorcę do analiz. Zmusza do poszukiwania przyczyn co działa źle w jego biznesie.
Skąd pytanie akurat o wskaźnik rotacji zapasów dla branż?
Tak jak wiadomo, że pewne produkty mają często pojawiające się usterki tak niezoptymalizowany magazyn jest pierwszym podejrzanym o problemy w firmie (zobacz też nasz artykuł o zapasach nierotujących i zagrożeniach oraz Rotacja zapasów a problemy hurtowni). To oczywiście uproszczenie ale zawsze sprawdza się najpierw to co najczęściej się psuje. Wzrost firmy ZAWSZE rodzi dysfunkcje w organizacji firmy. Im mechanizm bardziej się komplikuje tym więcej mamy możliwości do powstawania problemów. Wskaźnik rotacji zapasów dla branż jest tym pojęciem, które przedsiębiorcy powinni znać i się w nim orientować. To prosty wskaźnik. Funkcjonuje on jak linijka. Przykładasz do wskaźnika swojej firmy i wiesz czy masz się czym przejmować.
Rynkowy wskaźnik rotacji zapasów dla branż
Badania przedstawione w artykule “Badania na temat długości cyklu inkasa oraz rotacji zapasów…” ujawniają następujące wyniki wartości wskaźnika rotacji zapasów dla “zdrowych” firm:
- 35 dni dla przedsiębiorstw produkcyjnych
- 33 dni dla firm handlowych
- 14 dni dla firm usługowych
To oczywiście duże uogólnienie ale pokazuje na jakich poziomach powinniśmy ustawiać wartość wskaźnika rotacji.
A co mówi nasza praktyka ?
Nasza praktyka pokazuje, że optymalna wartość wskaźnika rotacji magazynu dla branży FMCG powinna wynosić ok 15 dni! (tak, to jest do osiągnięcia :)). Odnosi się to tak do sieci handlowych jak i hurtowni, zwłaszcza branż spożywczych i drogeryjnych. Firmy produkcyjne powinny ustalić i utrzymywać poziom 30 dni. Jest jedno zastrzeżenie, że jest to uzależnione od warunków dostaw kluczowych surowców. Jeśli te warunki będą obarczone np. 30 dniowym okresem dostaw to trzeba wówczas owe 30 dni powiększyć o drugie tyle. Branża usługowa natomiast znacznie rzadziej obarczona jest tym problemem. Jej zasoby magazynowe wiążą się najczęściej z częściami, które muszą być na stanie aby móc wykonywać usługi.
Podsumowując
Na pytanie: wskaźnik rotacji dla branż ile powinien wynosić ? Nie ma prostych odpowiedzi. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy chociaż zarysowo ten temat. Oczywiście danych na ten temat jest więcej ale stanowią wiedzę, która musi pozostać zasobem i atutem firm takich jak nasza. Pewne sugestie podpowiadamy w ramach życzliwej pomocy a niektóre wykorzystujemy firmom by pomóc im okiełznać ich nadmierne zapasy, planowanie produkcji czy odchudzanie magazynu.
Pamiętajcie proszę, że Rotato jest właśnie programem dla hurtowni i firm mierzących się właśnie z tym problemem. Kontaktujcie się z nami 🙂
Najnowsze komentarze