Wskaźnik rotacji zapasów w dniach interpretacja i ocena – to kluczowy parametr i kluczowy rodzaj nadzoru firmy! Szczególnie w firmach handlowych, posiadających duży własny magazyn. Wśród wielu takich firm szczególnie hurtownie i duże sklepy powinny wiedzę na ten temat posiadać. Niestety tak nie jest. Wiele firm funkcjonuje nie edukując swoich pracowników co po pewnym czasie prowadzi do dużych problemów. Szczególnie widoczne to się staje w tych hurtowniach, które doświadczają dużego wzrostu sprzedaży w stosunkowo krótkim czasie. Zachłyśnięcie się dużymi pieniędzmi, niekontrolowany przyrost towarów skutkują skaczącą adrenaliną i euforią ale w tle już rodzą się problemy. I to takie, które rosną niezauważalnie. Kiedy ich wpływ zaczyna być widoczny jest trochę późno ale reagować trzeba wtedy natychmiast.

Wskaźnik rotacji zapasów w dniach interpretacja i ocena. Badania.

W przeszłości przeprowadzone zostały badania na temat długości cyklu inkasa oraz rotacji zapasów wobec faktu zgłaszania przez nich upadłości. Nie wdając się w zawiłości samego badania skupmy się na wnioskach. Otóż mamy tu do czynienia z zaskakującym wzorcem. Na rok przed zgłoszeniem upadłości firmy są w stanie skutecznie egzekwować swoje należności w cyklu 99 dni. W okresie wcześniejszym ta wartość jest niższa i rośnie do wspomnianego poziomu nie wywołując sygnałów alarmowych w firmie. Ostatecznie mając problemy z wyegzekwowanie pieniędzy od dłużników firma sama staje się niewypłacalna. Zauważyć trzeba, że jest to proces ciągły a nie skokowy. Oznacza to, że jeśli analizuje się wskaźniki lub choćby robi się to wyrywkowo to można ten proces rozpoznać wcześniej.

Średni cykl rotacji zapasów – drugi alarm!

Drugim wskaźnikiem jest średni cykl rotacji zapasów. Jest on ściśle powiązany z długością cyklu inkasa należności. Powiązanie jest pośrednie. Dobrze prosperujący biznes rodzi poczucie komfortu i uspokojenie. Rozprężenie wpływa na pracowników. Nadmierne zapasy przeradzają się w martwe, niesprzedawalne a to wywołuje zatory płatnicze. Magazyn jest “spuchnięty”, pieniędzy w kasie brak a obroty firmy spadają nieznacznie ale stale.

Jaki wskaźnik rotacji zapasów pojawia się jako wzorzec negatywny?

W omawianych badaniach wskazuje się, że wraz ze zbliżaniem się do upadłości wskaźnik rotacji zapasów się wydłuża. Rok przed zgłoszeniem upadłości jest to 64 dni i wydłuża się jeszcze w czasie kilku następnych miesięcy. Oczywiście różne branże mają ten niebezpieczny wskaźnik na różnym poziomie. Generalne przyczyny gromadzenia zapasów wyjaśniliśmy powyżej. Nadmierne zapasy magazynowe zawsze są konsekwencją samouspokojenia i (tak to trzeba nazwać) zadufania w sobie.

wskaźnik rotacji zapasów w dniach interpretacja i ocena
Monitorowanie firmy wobec zagrożenia zw ze wskaźnikiem rotacji zapasów

Systemy wczesnego ostrzegania przed upadłością

Czy są takie ? Są oczywiście. Ale nie będziemy się skupiać na drogich systemach. Nie każdego na nie stać. Łatwiej jest taki system postawić samemu we własnej firmie. Najprostszym sposobem jest monitorowanie wskaźnika rotacji zapasów i długości cyklu inkasa należności. Ten drugo wskaźnik jest częściej i w naturalny sposób sprawdzany przez szefów firm. Zawsze wzywa się księgową i sprawdza jak on wygląda w danym momencie. Znacznie mniej wiedzy szefowie firm wykazują wobec wskaźnika rotacji magazynowej w dniach lub razach.

Idealny wskaźnik rotacji w dniach

Wskaźnik rotacji zapasów w dniach interpretacja i ocena. Nasze badania i praktyka rynkowa pokazują, że da się osiągnąć minimalny wskaźnik rotacji na poziomie 15-20 dni. Oczywiście nie dla każdej branży. Całkiem przyzwoity i bezpieczny wskaźnik to około 30 dni rotacji towarów. Niestety nie da się go osiągnąć bez odpowiedniego programu. Specjalistyczny program dla hurtowni czy dużych sklepów jest niezbędny by móc wziąć magazyn “mocno w garść” i w okresie kilku miesięcy doprowadzić do życzeniowego wskaźnika rotacji. Później taki program (jakim jest właśnie Rotato) stanowi jak my to mówimy “kaganiec bezpieczeństwa”, który nie pozwala pracownikom zamawiającym towary na szaleństwa. Każdy właściciel firmy już wie czym może się to skończyć. 🙂