Jednym z większych wyzwań hurtowni i firm handlowych jest minimalizacja kosztów utrzymania zapasów. To pojęcie brzmi drętwo, nieseksownie ale uwierzcie, że kryją się za nim wielkie ukryte potencjały i możliwości! Jeżeli ktoś z was zabierze się za udoskonalenia w magazynie, innowacje magazynowe od tej strony, może bardzo wiele zyskać. Gdybyście zapytali ile na tym można zyskać to odpowiem: ok 50% (i to w samej strefie zmniejszania kosztów utrzymania zapasów). Nie bierzemy tu pod uwagę zysków pojawiających się jako oszczędności w innych sferach (jako konsekwencja wdrożenia innowacji) ani przyrostu obrotów, które również powinny mieć miejsce.
Jakie są rodzaje kosztów utrzymania zapasów?
Wymieńmy teraz składniki kosztów utrzymania zapasów:
- liczba przechowywanych towarów (indexów towarowych) – im więcej indexów tym bardziej kapitałochłonna jest obsługa
- organizacja magazynu i pracy w magazynie
- rozmiary ładunków
- sezonowość i popyt
- kompletacja zamówień
Operacja snajperska – wybieramy cel, w który trzeba uderzyć
Innowacje w magazynowaniu mogą być różne ale my chcemy teraz uzyskać jak największy efekt w stosunkowo krótkim czasie. Musimy więc wybrać te elementy, w które trzeba celować aby uzyskać duże zyski. Na większość wyżej wymienionych składowych nie mamy wpływu. Jednak dwa z nich są kluczowe: organizacja pracy w magazynie oraz kompletacja zamówień. Obydwa te elementy spina jedno newralgiczne pojęcie: wskaźnik rotacji zapasów.
Wskaźnik rotacji zapasów jako ścieżka do minimalizacji kosztów
Rotacja zapasów w dniach lub razach jest niedocenianym przez przedsiębiorców fenomenem. To właśnie pracując z tym parametrem możemy osiągnąć najwięcej. Poprawa tego wskaźnika jest celem niektórych programów. My sami, na bazie naszych doświadczeń, opracowaliśmy program do obsługi zamówień Rotato. Używając tego typu oprogramowania dokonuje się optymalizacji rotacji magazynu. W efekcie jego działania uzyskujemy “odchudzenie” magazynu i znaczne przyspieszenie rotacji poszczególnych towarów znajdujących się na magazynie.
Koszty składowania unieruchamiają kapitał
Towar znajdujący się na magazynie, unieruchomiony, leżący zbyt długo przynosi same straty. Ulega uszkodzeniom (choćby z przyczyn przesunięć magazynowych), traci świeżość, ulega przeterminowaniu, wychodzi z mody itd. Z drugiej strony nadmierne zapasy wiążą kapitał czyniąc go nieefektywnym.
Największy koszt to koszt składowania i unieruchamiania kapitału
Nie trzeba nikogo przekonywać, że towar leżący na magazynie przez rok kosztuje nas niebotycznie więcej niż towar, który sprzedajemy “z samochodu”. Wpływając więc na rotację towarów na magazynie minimalizujemy rzeczywisty koszt utrzymania zapasów.
Minimalizacja kosztów utrzymania zapasów dzięki ROTATO
Rotato spełnia kilka różnych funkcji. Kluczowym wydaje się być (w kontekście minimalizacji kosztów) aspekt wsparcia kompletacji zamówień. To właśnie w tym obszarze popełniamy najwięcej błędów, które skutkują potem wysokimi kosztami. Rotato sięga głęboko do naszej historii sprzedaży i prognozuje przyszłą sprzedaż. Sugerowane przez niego wielkości zamówień wykluczają błędy zakupowe. Efektem tego jest ZYSK. Uzyskujemy kolosalne korzyści na polu minimalizacji kosztów utrzymania zapasów ale także na innych polach. Opiszemy je także w następnych artykułach.
Najnowsze komentarze